KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 14965434
nr 1496 5434
Einar Forseth
(1892-1988), Sverige
Gouache, "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm
Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.
Utrop:
800 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 17 oktober 2022
kl 18:10:10
300 kr
350 kr
1.000 kr
Einar Forseth
Läs mer om Einar Forseth
Gouache